به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


برگزاری دوره آموزشی برای دامداران و پرورش دهندگان ماهی در خاش

محمدامین میربلوچزهی، خاش - ایرنا - رئیس اداره دامپزشکی خاش گفت: دوره آموزشی – ترویجی در خصوص بیماری VHS «سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی» برای بهره برداران محصولات دامی و شیلاتی در شهرستان خاش برگزار شد.
 

دکتر امان الله رخشانی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا هدف از برگزاری این کلاس را آشنایی پرورش دهندگان با بیماری VHS و راه های کنترل و پیشگیری آن عنوان کرد و از پرورش دهندگان خواست در صورت بروز تلفات غیر عادی و نامتعارف در مزرعه پرورشی موارد را ظرف مدت 24 ساعت به اداره دامپزشکی شهرستان اعلام کنند.
وی افزود: VHS نوعی بیماری ویروسی حاد است که باعث تلفات و مرگ و میر گسترده در ماهی قزل آلای پرورشی و جزء بیماری های اخطار کردنی و اولویت دار قلمداد می شود و به نوعی، بیماری اول صنعت پرورش ماهی در دنیا محسوب می شود.
**دامداران خاش با بهداشت شیر آشنا شدند
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خاش گفت: کلاس آموزشی با موضوع بهداشت شیر در دامداری های سنتی، برای دامداران روستای رستم آباد خاش برگزار شد.
دکتر رخشانی افزود: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از شیر مصرفی جامعه از طریق دامداری های سنتی تامین می شود این کلاس آموزشی با هدف تولید شیر بهداشتی با اولویت کاهش بار میکروبی شیر تولیدی در دامداری های سنتی برگزار شد.
وی بیان کرد: در این کلاس آموزشی مواردی از قبیل شستشوی پستان قبل از شیر دوشی با آب ولرم و سپس خشک کردن آن، کنترل شیر هر کارتیه قبل از دوشش از نظر سلامت ظاهری ، رعایت اصول نظافت فردی توسط فرد شیردوش، شستن ظروف نگهداری شیر با آب گرم و مواد ضد عفونی کننده، نگهداری شیر بلافاصله پس از دوشیدن در دمای 0 تا 4 درجه سانتی گراد، ضوابط حمل و نقل شیر و همچنین بیماری هایی که از طریق شیر غیر پاستوریزه می تواند به انسان منتقل شود، برای شرکت کنندگان ارائه شد.
خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7310 **6081 خبرنگار: محمد امین میربلوچزهی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیمنبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است